شهرداری سرخنکلاته

صفحه نخست: اخبار و مصوبه‌های شورا: برگزاری سومین جلسه کمیته فرهنگی

 

برگزاری سومین جلسه کمیته فرهنگی

 

 

 

کمیته فرهنگی شورای شهر در روز چهارشنبه مورخه 23/2/94 با حضور گروه دیگری از صاحب نظران وفعالان فرهنگی شهر سرخنکلاته تشکیل جلسه داد.

در این جلسه چون جلسات پیشین پیرامون ارائه راهکارها جهت تدوین تقویم سالانه برنامه های فرهنگی بحث و بررسی شد.

در ابتداء آقای باقری مسئول کمیته فرهنگی شورای اسلامی شهر سرخنکلاته ضمن خیرمقدم گویی به حاضرین در جلسه، شهادت امام موسی الکاظم(ع) را تسلیت و فرا رسیدن عید مبعث را به حضار تبریک گفتند.

ایشان در خصوص موضوع جلسه نیز بیان داشت : ما در خدمت شما بزرگواران هستیم با دو موضوع

1-    تکمیل فرم تقویم سالانه کمیته فرهنگی

2-    معیارهای بهبود آموزشی و پرورش مدارس

وی گفت : کارهای فرهنگی مرارت و سختی زیاد دارد اما انجام شدنی است. به قول مقام معظم رهبری باید کانون های " تصمیم گیری و اقدام " صورت گیرد.

عضو شورای اسلامی شهر در خصوص هزینه های برگزاری کارهای فرهنگی بیان داشت : ابتداء ما باید برنامه ریزی کنیم و بعد از آن فکر هزینه ها باشیم. هزینه ها هم با کمک خیرین و همچنین با توجه به توان شورای شهر و شهرداری تامین می شود.آقای باقری با اشاره به برگزاری برنامه های شاد و جشن ازدواج در سال قبل گفت : آن برنامه ها بیش از 4 میلیون تومان هزینه داشت که از محل کمک های مردمی تامین گردید.

امسال در زمینه عمرانی ما برنامه ریزی کردیم که کدام کوچه ها باید جدول زده شود، کدام کوچه ها باید آسفالت شود تا پایان سال کار ما مشخص شده است.

امروز بیش از اینکه به فعالیت های عمرانی نیاز داشته باشیم به فعالیت های فرهنگی در شهر سرخنکلاته نیاز داریم. خوشحالیم از اینکه کانون سلامت بانوان و کانون رهسپار و ... فعال در این زمینه هستند.

باقری، معلم دبیرستان حبیب مقصودلو، با بیان برگزاری کارگاه های آموزشی با حضور خانواده ها در آینده اظهار داشت : شورای شهر تاکنون دوکارگاه آموزشی اعتماد به نفس برای دانش آموزان شاگرد اولی دبیرستان و دبستان( پسرانه ) برگزار نموده است و سعی داریم کرسی های آزاد اندیشی و نشست های معرفتی برای بالا بردن شعور فرهنگی، سیاسی و اجتماعی مردم برگزار کنیم.

وی در قسمت دیگری از سخنان خود بیان داشت : حوزه فرهنگ به چهار قسمت تقسیم می شود :

حوزه اجتماعی سلامت و آسیب های اجتماعی و اخلاقی

حوزه فرهنگی بومی محلی فرهنگ مناسبتی ملی، مذهبی

حوزه ورزش ورزش همگانی و ورزش قهرمانی

حوزه هنری تئاتر موسیقی نقاشی و ...

در ادامه حاضرین در جلسه به بحث و بررسی در باره موضوعات مطرح شده پرداختند.

مهندس محمدرضا مقصودلو، کارمند بازنشسته و صاحب نظر در مسائل فرهنگی، ضمن تشکر و قدردانی از اعضای شورای اسلامی شهر در خصوص برگزاری این جلسات بیان داشت : برنامه ریزی اولین و مهمترین اصل برای برگزاری یک فعالیت است. وی به موقع حضور یافتن در جلسات را هم نشانه برنامه ریزی اصولی و دقیق دانست و بیان داشت : این جلسات باید تداوم داشته باشد و دوستان عزیز هم به موقع در جلسات حضور پیدا کنند. ایشان در قسمت دیگری از سخنان خود بیان داشت : بزرگداشت مقام شامخ شهداء یکی از فعالیت های فرهنگی و به عنوان یک سرفصل می باشد و ما می توانیم با تکریم بازماندگان شهداء به این موضوع کیفیت بدهیم. ایشان برگزاری رحلت امام را یک کار فرهنگی دانست و سرفصل هایی همچون فرهنگ هنر یادکردها و مقاومت و جنگ را برای برنامه فرهنگی عنوان نمود.

محمدتقی مقصودلو، کارشناس ارشد علوم قرآنی و مدرس دانشگاه نیز شناسایی استعدادهای موسیقی سطح شهر برگزاری محافل قرآنی و همچنین تشکیل انجمن خوشنویسی و تجلیل از دانش آموزان مولف را به عنوان یک فعالیت فرهنگی عنوان کرد.

عسگر مقصودلو، کارشناس ارشد زبان و ادبیات فارسی و کارشناس تیزهوشان اداره کل آموزش و پرورش استان گلستان نیز حفظ سنتها ، پاسداشت معلمان و نهادینه کردن فرهنگ مطالعه را برای فعالیتهای فرهنگی پیشنهاد نمود.

صابر مهاجر، دانشجو جوان نیز برگزاری کلاسهای مهارتی وحرفه ای اختصاص یک روز به نام سرخنکلاته و برگزاری جشنواره اقوام و بازیهای بومی و محلی و همچنین برگزاری نمایشگاه مختلف و مشاوره در امر ازدواج را بعنوان موضوعات برای فعالیت های فرهنگی دانست

در ادامه جلسه موضوع دوم( معیارهای بهبود آموزشی و پرورشی مدارس ) مورد بحث قرار گرفت .

آقای باقری گفتند : مدرسه جایگاه اندیشیدن و فکر کردن می باشد. بودجه آموزش و پرورش باید نسبت به سایر ارگانها بیشتر باشد ومعلمین نباید دغدغه معیشتی داشته باشند. از ستونهای اصلی مدرسه ، مدیر ومعلم است. معلم دلسوز برای انسان سازی تلاش می کند و نفوذ کلامش را بر دل دانش آموزان افزایش می دهد. یک معلم با محبت و مهربانی می تواند از یک فرد عادی نابغه بسازد. از ویژگی های یک مدیر خوب ، برنامه ریزی است. مدیر نقش بسیار مهمی در پیشرفت مدرسه دارد. مسئول کمیته فرهنگی شورای شهر گفتند : در شهر سرخنکلاته 1165 دانش آموز داریم. حدود 70 نفر دانش آموز از شهر سرخنکلاته به مدارس گرگان می روند که 37 نفر در غیر دولتی و 33 نفر در مدارسه نمونه ، تیزهوشان ، شاهد و هنرستان تحصیل می کنند.

سپس رحمت ا... مقصودلو، معلم بازنشسته و عضو کمیته فرهنگی نیز در خصوص رشد و توسعه فرهنگی و آموزشی شهر پیشنهاد تخریب دبستان شهید تاجیک و ساخت مجدد آن و هچنین تخلیه و آزاد سازی کانون فرهنگی شهید خوارزم جهت رشد و توسعه فرهنگی شهر را ارائه نمود.

حسین رمضانی، فرهنگی بازنشسته نیز پیشنهاد برگزاری کلاسهای آموزشی و ضمن خدمت برای معلمان ابتدایی توسط آموزش و پرورش را ارائه داد.

در ادامه خان احمدی، مدیر دبستان شهداء، ضمن تقدیر و تشکر از شورای شهر و شهرداری مشکلات محیط آموزشی خانواده و مدرسه را بر شمرد و بیان داشت : معلمان چندین شغل دارند. همه جایزالخطا هستیم. تعامل با معلم تشکیل شورای دانش آموزی و کارهای فرهنگی از برنامه هایی است که برای بهبود مدرسه و دانش آموزان انجام می دهیم.

سپس مهدی مقصودلو، مدیر دبیرستان دوره اول شهید محمد مقصودلو راد در ادامه بیان داشت : مدارس غیر دولتی سیاست آموزش و پرورش است هر چه دانش آموز از بار مالی دولت کم کند به نفع دولت است. سال گذشته ما دبیر را خودمان انتخاب کردیم 11 نفر نمونه دادیم ولی سال بعد خودشان دبیر به ما دادند .سیاست تک فرزندی باعث شده مردم به سمت مدارس غیر انتفاعی می روند. بیشترین دانش آموزانی که به سمت کتابخانه بروند از مدرسه شهید محمد مقصودلوراد بوده است. شورای دانش آموزی و انجمن اولیاء و مربیان ما فعال است.

 

معاون دبستان شهید تاجیک : مشکل ما مکان است و از نظر روشنایی ما مشکل داریم. مدرسه ما را بسازید ما برویم به مدرسه خودمان ما مشکل آموزشی نداریم.

خانم اکرم رمضانی دیگر شرکت کننده در جلسه بعنوان نماینده کانون رهسپار عنوان کرد : کانون رهسپار این آمادگی را دارد جهت انجام کارهای فرهنگی همکاری لازم را با مسئولین شهر داشته باشد.

خانم نوری، عضو شورای اسلامی شهر و رئیس کمیته بانوان نیز در ادامه بیان داشت : ما اعضای شورای شهر به نظرات شما عزیزان جهت برنامه ریزی سالانه نیاز داریم و خواستاریم برنامه های شما را داشته باشیم وبررسی کنیم و یک برنامه خوب و عالی برای کل سال داشته باشیم.

خانم تازیک، رئیس کانون ریحانه النبی نیز در ادامه بیان داشت : پیگیر دبستان قرآنی و مراسم قرآنی و استعداد یابی باشیم.

یحیی تاجیک عضو شورای اسلامی شهر و مدیر دبیرستان حبیب ا... مقصودلو نیز در ادامه بیان داشت در جلسات روبروی هم نباشیم در کنار هم باشیم اگر موردی هست در کنار هم مشکلات را حل کنیم.

در ادامه مهندس احمدی، شهردارسرخنکلاته ضمن تقدیر و تشکر از امور فرهنگی شورای اسلامی شهر و شهرداری اظهار امیدواری کردند که این جلسات هدفمند باشد و برنامه های با کیفیت اجراء کنیم.

در پایان آقای باقری به جمع بندی مطالبه جلسه پرداخت و گفت : دوستان پیشنهادی های خوبی در زمینه تکمیل تقویم سالانه دادند که سعی می شود حداقل هر فصل یک یا دو برنامه برای اجراء داشته باشیم. در زمینه مسائل آموزشی و پرورشی با یک یا دو جلسه نمی توان همه مسائل را بیان کرد و نیاز به جلسات مکرر دارد. حل مشکلات بعضی از دبیران ، آزاد شدن کانون شهید خوارزم، ایجاد کلاسهای آموزشی برای دبیران وخانواده ها، استفاده از دبیران سرخنکلاته ای که در گرگان تدریس می کنند برای تدریس در دبیرستان شهر سرخنکلاته از جمله موارد مطرح شده و قابل پیگیری می باشد.

 

 

 

 

DSCN4443_20150513_215933